You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ubranka dla dzieci i niemowląt z najlepszych materiałów - przewiewne i bezpieczne

Która mama nie lubi stroić swojego dziecka? Wybierając się na imprezę rodzinną bądź do znajomych, zależy Nam, by Nasza pociecha się wyróżniała. W albumie z pewnością nie brakuje zdjęć, na których Nasze dziecko wygląda jak mały model czy modelka.

Wystawy sklepowe kuszą uroczymi sukienkami z falbankami i koronkami dla małych dziewczynek. Ubrania dla chłopców nie pozostają w tyle - eleganckie koszule i spodnie w kantkę dostępne są już od najmniejszych rozmiarów.

Techniki marketingowe stosowane przez firmy odzieżowe sprawiają, że nie jesteśmy w stanie oprzeć się kolejnym śpioszkom do kolekcji, choć tak naprawdę posiadamy ich już wiele i prawdopodobnie dziecko nie zdąży ich ubrać, bo szybko rośnie. I tu należy się zastanowić na czym tak naprawdę Nam zależy i czym kierujemy się przy wyborze odzieży dla dzieci - modą, ilością czy jakością, która powinna być priorytetem?

Stoisko Viga With Love na Targach w Krakowie.

Jakość w przemyśle tekstylnym 

Marki, które sprzedają ubrania dla dzieci na dużą skalę, kierują się tym, by sprzedaż utrzymywała się na pewnym poziomie. Produkują ubrania w dużej ilości, które podążają za trendami, lecz niekoniecznie są one dobrej jakości.

Na dobrą jakość składają się dwa komponenty - materiał oraz wykonanie.

W tym drugim elemencie istotną rolę odgrywa także doświadczenie, ale nie oznacza to, że jest warunkiem koniecznym - ono po prostu ułatwia.

To, że ktoś jest początkującą krawcową nie jest równoznaczne z tym, że jej produkty są gorszej jakości. Będzie musiała poświęcić więcej czasu by uzyskać ten sam efekt co doświadczona krawcowa, ale jest to jak najbardziej osiągalne.

Niekiedy możemy natrafić na ubranie z całkiem dobrego materiału, jednak jego wykończenie pozostawia wiele do życzenia. I na odwrót - możemy zachwycić się pięknymi zdobieniami i precyzyjnym wykończeniem, jednak po spojrzeniu na metkę, możemy się rozczarować składem.

W przypadku odzieży dla niemowląt i dzieci to bardzo delikatna kwestia, ponieważ ma to wpływ na ich komfort a niekiedy nawet na zdrowie. 

 

Cechy ubrań dobrej jakości 

Kupując ubrania dla dzieci, każda z nas kieruje się pewnymi kryteriami.

Podzielę więc cechy, na które należy zwrócić uwagę na dwie kategorie, o których już wspomniałam - materiał i wykończenie. 

Odzież dla dzieci musi być przede wszystkim wygodna i trwała. Materiał nie powinien krępować ruchów, by maluch mógł się czuć swobodnie.

Z racji ciągłego kontaktu ze skórą, powinien być miękki w dotyku i przewiewny, w innym wypadku łatwo będzie o potówkę bądź odparzenia.

Ubrania dla dzieci dobrej jakości są wytrzymałe. Jak wiadomo poddawane są najróżniejszym zabawą a do tego często lądują w pralce. W ubraniach gorszej jakości już po pierwszym praniu mogą pojawić się małe dziurki, ponieważ materiały z których są uszyte, nie są wytrzymałe i działanie wysokiej temperatury oraz środków chemicznych działa na nie szkodliwie.

Materiał dobrej jakości wyczujemy po dotyku, ale oczywiście najlepiej upewnić się sprawdzając metkę. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, jeśli wiemy, że materiał jest w porządku? Na wykończenie. Sprawdź czy szwy są na miejscu a dookoła nie ma snujących się nitek.

Materiał powinien być równo przycięty i dokładnie obszyty.

Jeśli na  ubranku znajdują się aplikacje, powinny być mocno przyszyte, po to, by dziecko nie mogło ich oderwać, ponieważ może je połknąć. Warto także upewnić się, czy nogawki bądź rękawy są równej długości. W masowych produkcjach bardzo łatwo o takie pomyłki. 

Reszta cech ukaże się po użytkowaniu i praniu. Ubranka dobrej jakości nie tracą kolorów, kształtu, nie rozciągają się a szwy pozostają na swoim miejscu nawet po kilkudziesięciu praniach. Do tego nie tak łatwo zrobić w nich dziurę, nawet podczas wielogodzinnego raczkowania po dywanie czy aktywnym dniu na placu zabaw. Materiały przyjazne dla skóry niemowląt i dzieci 

Wśród wielu dostępnych tkanin i materiałów, tylko nieliczne odpowiadają potrzebom dzieci. Pragnę przybliżyć cztery najbardziej popularne, jednak skupię się na bawełnie, z której powstają nasze produkty i która u nas dominuje.  

Owe cztery materiały, nadające się na ubranka dla niemowląt oraz dzieci to jedwab, len, wełna oraz wcześniej wspomniana bawełna.

Tkaniny z jedwabiu charakteryzują się lekkością, gładkością oraz tym, że są przyjemne w dotyku. Na rynku możemy najczęściej spotkać czapeczki oraz kaftaniki z tego materiału. Len cechuje się trwałością, jest przewiewny, ma działanie antybakteryjne i świetnie nadaje się dla wrażliwej skóry.

A jak wiadomo, skóra małego dziecka wymaga szczególnej troski. Oba materiały nie należą jednak do najtańszych, a dziecko potrzebuje kilkudziesięciu ubranek. Wełna z kolei jest materiałem bardzo ciepłym.

Wykorzystuje się ją najczęściej do produkcji skarpet i sweterków, ponieważ w naszym klimacie nie ma potrzeby tworzyć całych kompletów odzieży z tak ciepłego materiału. Bawełna jest najpopularniejszym materiałem stosowanym w przemyśle tekstylnym. Budowa włókna bawełnianego sprawia, że tkanina ta jest trwała i wytrzymała. Jak wiadomo są to jedne z głównych cech, na które zwracamy uwagę przy wyborze ubrań.

Jest to bardzo dobry materiał dla alergików, ponieważ nie uczula i nie powoduje podrażnień. Nie ogranicza ruchów dziecka a co najważniejsze, przepuszcza powietrze. Bardzo często występuje z poliestrem bądź elastanem.

Jeżeli widzimy na metce skład 95% bawełny, a 5% innego materiału, nie oznacza to złej jakości danego ubrania. Zarówno poliester jak i elastan to włókna syntetyczne, które są dodawane do składu po to, by przedłużyć trwałość ubrania lub poprawić jego elastyczność.

Ważne jest jednak to, by ich zawartość nie przekraczała 5%, musimy pamiętać o tym, że to one są dodatkiem do bawełny a nie na odwrót. Jest ona najtańszym materiałem z czterech tu wspomnianych, a jej właściwości idealnie odpowiadają na potrzeby delikatnej skóry dziecka, dlatego też to z niej powstaje większość Naszych produktów w rozsądnej cenie.

Czy warto inwestować w ubrania dla dzieci?  

Moim zdaniem warto. Często spotykam się z opinią, że dziecko szybko wyrasta i nie ma potrzeby obciążać budżetu rodzinnego ubraniami dobrej jakości, ponieważ są one drogie.

Owszem, można z łatwością znaleźć na rynku tańsze ubranka, ale czy warto? Sztuczne materiały powodują alergie i potówki.

Nie wspomnę już o tym, że po jednym praniu mogą pojawić się w nich dziurki, rozciągają się a szwy przesuwają się powodując, że ubranko staje się bezkształtne.

Trwałość materiałów pozostawia wiele do życzenia, przez co bardzo szybko się niszczą. I zaraz znów trzeba wybrać się na zakupy, by uzupełnić szafę dziecka.

Tak więc nie wiem, czy są one tańsze… Jako mama zdaję sobie sprawę, że przy aktywnych dzieciach jakość odzieży ma znaczenie, dlatego stworzyłam dla Was markę pełną ubrań dobrej jakości w przystępnych cenach.

Jestem pewna, że się nie zawiedziecie!